kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk medalNaše certifikáty
profile-line

Zákaznícky portál

sk
cs
hu
kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk
sk
cs
hu
Domácnosti Firmy a organizácie
29 januára, 2021

Slovensko v ekológii zaostáva: Ako sa nám podarí dobehnúť vyspelé štáty?

Klimatické zmeny sa dotýkajú každého z nás. Jednotlivé štáty Európskej únie preto pristupujú k razantným opatreniam, ako katastrofické scenáre oddialiť alebo im ideálne úplne predísť. Ako je na tom s ekológiou Slovensko a v čom sa môžeme inšpirovať od ďalších členov EÚ?

Slováci sú v odpade najhorší

Priemerný Slovák vyprodukuje približne 1,2 kilogramu odpadu denne. V roku 2019 sme celkovo vyprodukovali 2,37 milióna ton komunálneho odpadu. Zatiaľ, čo v Európskej únii tieto počty za posledných 10 rokov klesli o 5 %, na Slovensku je situácia smutnejšia. „V žiadnej inej krajine EÚ sa za desaťročie 2008 – 2018 hodnota analyzovaného ukazovateľa nezvýšila takto masívne ako na Slovensku,“ podotýka Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Našťastie si dnes mnohí jednotlivci uvedomujú, že zmena v našom každodennom správaní je nevyhnutná. Snažíme sa o častejšie nákupy lokálnych produktov, separovanie či využívanie zelenej energie v domácnostiach. Pre viditeľnejšie zmeny je však potrebné urobiť ešte o kúsok viac.

Inovujme ako Švajčiari

Jedným z riešení by mohla byť vyššia investícia do vývoja a výskumu nových technológií. Jednotkami v indexe inovácií, ktorý je pravidelne zverejňovaný Európskou úniou, sú Luxembursko, Dánsko a Fínsko. Medzi lídrov v zelených inováciách patrí tiež Švajčiarsko. V tejto oblasti z neho robí špičku napríklad fakt, že na milión obyvateľov mu pripadá viac než 4 000 patentov. 

Šetrime jedlom ako Francúzi

Inšpiráciou je aj účinnejšie a zodpovednejšie využívanie prírodných zdrojov, či prísnejšia environmentálna legislatíva. Skvelý príkladom sú Francúzi, ktorí odvádzajú výbornú prácu s potravinovým odpadom. Nedojedené zvyšky možno na prvý pohľad nevyzerajú ako veľký problém, no plytvanie jedlom prispieva k emisiám skleníkových plynov. Francúzska vláda preto supermarketom ustanovila zákaz vyhadzovania potravín. Zákon sa týka jedla, ktoré sa nepodarilo predať, no zároveň je stále vhodné na konzumáciu. Vybrané typy obchodov musia tieto zvyšky poskytnúť banke s jedlom či charite, čo prináša benefity nielen krajine, ale aj ľuďom.

Nižšie emisie po vzore Islandu

Veľkou témou dneška je takisto dekarbonizácia ekonomiky, ktorú prežívame v priamom prenose. Stala sa jednou z priorít Európskej komisie a výsledky sú viditeľné. Pokles emisií bol zaznamenaný najmä vo výrobe elektriny, a to aj na Slovensku, kde klesli o 10 percent. Avšak omnoho úspešnejším bol napríklad Island, ktorý mal pokles emisií o 77 %, alebo Estónsko so znížením 47 %. 

S poklesom súvisí aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov. Podľa nezávislej klimatickej a energetickej organizácie Ember sa v prvej polovici minulého roka v Európe vyrobilo o 6 % viac elektriny z obnoviteľných zdrojov než z fosílnych palív. 

Vyrábajme energiu ako Dáni

Medzi ďalšie nebezpečné emisie patria tie zo skleníkových plynov. Ako sú na tom s ich znižovaním európske krajiny? Podľa indexu OSN patrí medzi špičku Dánsko, pričom hlavné mesto Kodaň je jedným z najzelenších na svete. Do roku 2025 sa dokonca plánuje stať uhlíkovo neutrálnym. 

K tomuto cieľu využíva všetky dostupné možnosti. Dôkazom je napríklad centrum športov CopenHill. Je navrhnuté tak, aby premieňalo odpad na energiu, ktorú dodáva tisíckam domov a firiem. Zároveň je celoročným umelým lyžiarskym svahom, čo z neho robí jednu z najunikátnejších elektrární na svete.

Ekologickejšie lietanie podľa Nemcov

Európska komisia tiež prišla so zaujímavým riešením v oblasti letectva, ktoré patrí medzi energeticky náročné. Hoci v dôsledku pandémie emisie v sektore klesajú, situácia má aj druhú stranu mince. Mnoho leteckých spoločností sa ocitlo v kríze a hrozí im bankrot. Ten môže spôsobiť zníženie konkurencie a následné menšiu motiváciu úspešnejších spoločností znižovať emisie.

Dobrým vzorom je Nemecko a Francúzsko. Finančnú pomoc poskytnú iba tým aerolíniám, ktoré si budú plniť environmentálne záväzky. Pôjde napríklad o odstavenie najstarších lietadiel alebo zníženie vnútroštátnych letov za účelom podporenia ekologickejšej železničnej dopravy. 

Začnime od seba

Tiež sa niekedy cítite v otázkach ekológie bezradní? Máte pocit, že ako jednotlivec nič nezmôžete? Aj keď tie najväčšie zmeny vychádzajú z politických rozhodnutí a regulácií, svojou troškou môžete prispieť aj vy. Zmena každodenného životného štýlu zníži vašu osobnú ekologickú stopu a zároveň budete pre svojich známych či rodinu dobrým príkladom. 

Posuňte svoje zmýšľanie na novú úroveň a využívajte v domácnosti zelenú energiu od RIGHT POWER. Ponúkame najnižšie ceny na Slovensku a zmenu dodávateľa vybavíme za vás. Prejdite ku nám a vytvorme spolu lepšiu budúcnosť.

Témy v tomto článku : aktuality, ekológia

shape